Історія кафедри методики викладання германських мов

Історія кафедри методики викладання германських мов – це історія двох кафедр: кафедри англійської філології та методики викладання англійської мови та кафедри німецької філології, які у вересні 2019 року були реорганізовані у кафедру германської філології та кафедру методики викладання германських мов.

Кафедра англійської філології та методики викладання англійської мови у складі філологічного факультету існує в університеті з 1993 року.

Першим завідувачемкафедрибув доцент Чабан Борис Якович (1993 – 1999 рр.). З 1999 р. по 2017 р. кафедру очолювали: старший викладач Т.В. Рябуха, кандидат педагогічних наук, доцент В.Ю. Котлярова, кандидат педагогічних наук, професор Т.В. Коноваленко, доктор філологічних наук, професор Г.І. Приходько, доктор філологічних наук, професор Н.Є. Леміш, доктор філологічних наук, професор І.Б. Морозова, кандидат філологічних наук, доцент Н.В. Денисенко. З січня 2018 р. завідувачкафедри – доктор філологічних наук, доцент О.Л. Гармаш. Після реорганізації кафедр кафедру методики викладання германських мов очолювала кандидат педагогічнх наук, доцент Баранцова І.О., з листопада 2019 р. – кандидат педагогічних наук, доцент Гуров С.Ю.

На даний момент якісний склад кафедри методики викладання германських мов налічує 16 викладачів: 8 кандидатів педагогічних наук: Т.В. Коноваленко, С.Ю. Гуров, Т.Ю. Гурова, В.Ю. Котлярова, Г.В. Матюха, Т.В. Тарасенко, І.О. Баранцова, Ю.А. Надольська. Серед викладачів, які не мають наукового ступеня: 3 старших викладачі: О.А. Лебєдєва, М.В. Ткач, Є.В. Фесенко та 4 асистенти: Н.О. Гостіщева, О.М. Долинна, Л.А. Єпіфанцева, Т.І. Харченко і 1 викладач-стажист Г.В. Мальцева. Склад кафедри є досить стабільним: 100% викладачів мають досвід роботи у вищому навчальному закладі (працюють більше, ніж 3 роки).

Студенти й викладачі кафедри співпрацюють із Британської радою в Україні в рамках спільного проекту Британської Ради в Україні та Міністерства освіти і науки України «Шкільний вчитель нового покоління». У межах проекту викладачі кафедри беруть участь у дискусіях, інтерактивних семінарах, круглих столах у межах роботи зимової і літньої шкіл підвищення професійної майстерності у викладанні англійської мови «Presettwinter/summerschool» (міжнародний рівень, м. Львів,) організованої Британською Радою (доцентиКоноваленко Т.В., Гуров С.Ю., Гурова Т.Ю., Тарасенко Т.В., Баранцова І.О.). За результатами участі в роботізимової і літньоїшкілзазначенимивикладачамибулоскладеноконтракти про співробітництво і впровадженняматеріалів «Presettwinter/summerschool» в практику навчанняанглійськоїмови в м. Мелітополі і регіону.

З вересня 2013 року розпочалосятіснеспівробітництво Мелітопольського державного педагогічногоуніверситету з вищоюлінгвістичною школою у Ченстохові, Польща. Цейнавчальний заклад забезпечуєнавчаннястудентіввідповідно до освітніхстандартів, встановленихМіністромВищоїосвіти за обранимнапрямомосвітньо-кваліфікаційногорівня «бакалавр» або «магістр». Було презентовано програму «Подвійний Диплом», в рамках якоїстудентифілологічного факультету тепермаютьможливістьпаралельноздобувативищуосвіту в Україні та Польщі. Студенти, якіопановуютьанглійськумову, щорокувиїжджають на практику в США та іншікраїни. Окремівикладачікафедрипройшлистажування в Польщі, Австрії, ВеликійБританії та Туреччині.

Колективкафедризабезпечуєнавчальнийпроцесізтеоретичних та практичнихдисциплін для підготовкибакалаврів та магістрів за напрямамипідготовки та спеціальностями: 035.04 Філологія. Германськімови і літератури (переклад включно); 014.02 Середняосвіта (Мова і література (англійська)); 014.02 Середняосвіта (Мова і література (німецька)).

Під час викладаннядисциплінзастосовуютьсяавтентичні методики університетівOxford i Cambridge, активно використовуютьсявідеоуроки та онлайн ресурси, упроваджуєтьсядистанційненавчання.

У русліактуальнихнапрямівлінгвістичних та методичнихдосліджень на кафедріметодики викладання германських мов спільно з  кафедрою германської філології проводяться: міжнароднінауково-практичніконференції «Актуальніпроблемифункціонуваннямови і літератури в сучасномуполіетнічномусуспільстві» – один раз у два роки, науково-методичнісемінари нового формату (виїзні) «Мова і література в контекстісучасноїосвіти» – двічі на рік, міжуніверситетськістудентськіконференції і форуми «Сучаснафілологія: науковіпроблеми та їхдослідження» – двічі на рік, в рамках плану профорієнтаційноїроботитричі на рік проводятьсяметодичнісемінари для вчителіванглійськоїмовизагальноосвітніхнавчальнихзакладівмістаМелітополь, Мелітопольського і Приазовськогорайонів «Методична майстерня педагогановоїукраїнськоїшколи». За матеріаламиконференцій та семінарівнадрукованозбіркинауковихпраць та підготовлено «online» збірникинауковихпрацьвикладачів і студентів.

Стало доброю традицієющорокупроводити на кафедріінтерактивніметодичнісемінари для майбутніхфахівців, молодихспеціалістів та вчителіванглійськоїмови м. Мелітополя, Мелітопольського та Приазовськогорайонів. Викладачі Гуров С.Ю., Гурова Т.Ю., Коноваленко Т.В., Баранцова І.О. кожного разу дивуютьприсутніхінноваціями у методицівикладанняіноземнихмов.
Викладачамидвох кафедр видано монографію «Підготовкамайбутніхфахівців-філологів до використаннясучаснихосвітніхтехнологій у професійнійдіяльності» (2017р.), в якійвисвітленорезультатиїхнауково-дослідноїроботи.

У рамках реалізаціїколективноїкафедральної теми «Новий формат фаховоїпідготовкимайбутніхперекладачів і вчителіванглійськоїмови до професійноїдіяльності у полікультурномусуспільстві» (наук. керівник – канд. пед. н., доцент Г.В.Матюха) викладачікафедриздійснюютьдослідження за двоманапрямами: філологічним і методичним. У русліокресленоїпроблемиздійснюєтьсянаписаннякандидатських і дипломнихробіт на здобуття ОКР «бакалавр» і «магістр».

При кафедрідієнауковийгурток «Лінгвістичністудії» (керівникВ.Ю.Котлярова), основниминауковиминапрямамиякого є дослідженнялінгвістичних та методичнихаспектівміжкультурноїкомунікації в межах англомовного дискурсу.
Доцен Коноваленко Т.В. з березня 2015 року очолюєпостійнукомісіюВченої ради з іншомовноїосвіти, завданнямякої є організаціяроботи з упровадженняКонцепціїрозвиткуіншомовноїосвіти в Мелітопольському державному педагогічномууніверситетіімені Богдана Хмельницького в освітнюдіяльність, залучення до їїреалізаціїусіхучасниківосвітньогопроцесу.

Кафедра співпрацює з профільними кафедрами провідних ВНЗ Ураїни: Одеського державного університетуімені І.І. Мечнікова, Запорізькогонаціональногоуніверситету, Бердянського державного педагогічногоуніверситету, Таврійського державного агротехнологічногоуніверситету (містоМелітополь), Комунальноговищогонавчального закладу «Мелітопольськиймедичнийколедж» Запорізькоїобласної ради, загальноосвітніхзакладів І-ІІІ ступенівмістаМелітополь, Мелітопольського та Приазовськогорайонів, Енергодарськийнавчально-виховний комплекс №1, учасниками проекту «Шкільнийвчитель нового покоління», який проводивсяМіністерствомосвіти і науки, молоді та спорту Україниспільно з Британською Радою (Київ, 2013-2018 р.р.), МАН м. Мелітополя.

З березня 2013 року доценткафедри Коноваленко ТетянаВасилівна у складіробочоїгрупибере участь у спільномупроектіБританської Ради в Україні і Міністерстваосвіти і науки України “NewGenerationSchoolTeacher”. Завдякиучасті у проектіякіснопідвищитикваліфікацію у зимових і літніх школах професійногозростанняБританської Ради вдалось наступнимвикладачамкафедри: І.О. Баранцовій, С.Ю. Гурову, Т.Ю. Гуровійта Т.В. Тарасенко.
Завдякиучасті у проекті Т.В. Коноваленко представляла кафедру під час навчальнихвізитів до вищихнавчальнихзакладів м. Ташкент (Узбекистан) та м. Норвіч (Велика Британія).

Важливою перспективою розвитку є можливістьспівпрацювати з колегами з 13 вишівУкраїни та 1 вишу Молдови, якітакождолучаються до участі в означеномупроекті.
Кафедра упроваджує в освітнійпроцесзатвердженуМіністерствомосвіти і науки Україниекспериментальнупрограму з «Методики навчанняанглійськоїмови». Таким чином, у 2020 роціочікується перший випусквчителіванглійськоїмовиновоїгенерації.
Викладачамикафедриопублікованозначнукількістьнаукових статей та тез, особливаувагаприділяєтьсяфаховимвиданням та публікаціям у міжнароднихнауковометричних базах даних (Scopus, WebofScience). Їхкількість не лишепостійнозростає. До публікацій у цихвиданняхзалучаються і студентимагістратури.

Виховна робота на кафедрі методики викладаннягерманськихмов проводиться згідно з планами виховноїроботиуніверситету, факультету. Своєчаснопроводятьсякураторськігодини, тематика якихрозробляється на основірекомендаційМіністерстваосвіти і науки України, професійноїспецифіки факультету, визначних дат історіїдержави, області, міста й узгоджуєтьсяіз заступником декана з виховноїроботи.

Реалізаціязавданьвиховноїроботипередбачалапріоритетнінапряминаціонально-патріотичного, морально-правового, художньо-естетичного, трудового, фізичного, екологічноговиховання і здійснювалася за такими аспектами:

  • культурно-просвітницька робота та організаціястудентськогодозвілля;
  • національневиховання;
  • соціально-виховна робота;
  • робота органівстудентськогосамоврядування.

Особлива увага спрямовується на вивчення особистостістудентів-першокурсників, виявлення активу груп, формуванню згуртованого колективугрупи, засвоєння студентами особливостей навчальної діяльності та правил гуртожитку, прищеплення навичок самостійної роботи, роз’яснення важливої ролі вивчення суспільних дисциплін, педагогіки та психології, а також спеціальних предметів у підготовці майбутнього спеціаліста.

Згідно з планами кураторів проводяться всі  заплановані виховні заходи. Студенти-першокурсникивідвідують музей МДПУ в рамках щорічноїекскурсії «Знайомство з історієюуніверситету». У групахпроводятьсясоціально-психологічнітренінгисприйняттяадаптаціїпершокурсників (разом з кафедрою психології), зустрічіпершокурсників з керівникаминаукового, навчального, міжнародноговідділів, бібліотеки, студентського та профспілковогокомітетів.

За підтримкивикладачівдвох кафедрБаранцової І.О., Рябухи Т.В., Коноваленко Т.В. студентами філологічного факультету 1 вересня 2012 року булаофіційно заснована театр-студія “МАСКА”. Ініціаторомстворення Театру стали творчістуденти 1-3 курсів, якіпідтрималицюідею. За підтримкидрузів та колег, студентськогоентузіазму та нестримного потоку творчості Театр почав стрімкорозвиватися та набиратиновихобертів, даючигідні та яскравітворчі плоди. В репертуарі театру твори англійськихписьменників, заходи, присвяченіювілейним датам великого англійського драматурга У. Шекспіра. Одним ізнайбільшихдосягнень Театру став проект «І сміх, і сльози, і любов», присвяченийтворчості У. Шекспіра, якийвідбувся в листопаді 2016 року насцені 1 корпусу і якийпроводився для учнівшкілміста і району.