Історія кафедри

 

Кафедра германської філології та методики викладання германських мов

Кафедра германської філології та методики викладання германських мов бере свої витоки від заснованої у 1993 році кафедри англійської філології на новоствореному філологічному факультеті Мелітопольського державного педагогічного інституту. Згодом, у зв’язку зі збільшенням кількості студентів і розширенням навчальних дисциплін, на базі кафедри англійської філології було створено кафедру англійської філології та методики викладання англійської мови та кафедру німецької філології. У вересні 2019 року ці кафедри були реорганізовані у кафедру германської філології та кафедру методики викладання германських мов. У 2024 р. з метою оптимізації діяльності та підвищення якості підготовки фахівців на новоствореному факультеті суспільно-гуманітарних наук та права зазначені кафедри було реорганізовано (шляхом об’єднання) у кафедру германської філології та методики викладання германських мов.

Становлення колективу кафедри та її освітньо-наукового вектору відбувалося під керівництвом вітчизняних науковців. Першим завідувачем кафедри протягом 1993-1999 рр. був доцент Б.Я. Чабан. З 1999 р. по 2024 р. кафедру очолювали: кандидат педагогічних наук, професор Т.В. Коноваленко, доктор філологічних наук, професор Г.І. Приходько, доктор філологічних наук, професор Н.Є. Леміш, доктор філологічних наук, професор І.Б. Морозова, кандидат філологічних наук, доцент Н.В. Денисенко, доктор філологічних наук, доцент О.Л. Гармаш, кандидат філологічних наук, доцент Камишова Т.М. та інші.

Наразі на кафедрі працюють 19 науково-педагогічних працівників з яких 2 доктори педагогічних наук, професори, 3 кандидати філологічних наук, доценти, 5 кандидатів педагогічних наук, доцентів, 4старших викладача та 5 асистентів. Досвід роботи більшості з викладачів становить понад 20 років у закладах освіти, насамперед вищих.

Кафедра германської філології та методики викладання германських мов здійснює підготовку фахівців за освітньо-професійними програмами бакалаврського і магістерського рівнів вищої освіти: «Філологія. Германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська», «Середня освіта. Мова і література (англійська, німецька), перша – англійська», «Середня освіта. Англійська мова та зарубіжна література. Психологія», а також долучається до освітнього процесу за іншими освітніми програмами як факультету суспільно-гуманітарних наук та права, так і університету в цілому.

Кафедра германської філології та методики викладання германських мов є осередком наукової діяльності викладачів і здобувачів. Результати наукових досліджень оприлюднюються на конференціях різного рівня, публікуються у фахових збірниках наукових праць та у журналах, що індексуються у наукометричних базах даних SCOPUS і Web of Science.

Кафедра є ініціатором та організатором Міжнародної науково-практичної конференції «Актуальні проблеми функціонування мови і літератури в сучасному полікультурному суспільстві», яка з 2022 року проводиться щорічно. Стало доброю традицією на постійній основі проводити на кафедрі інтерактивні методичні семінари та майстер-класи для майбутніх фахівців, молодих спеціалістів та досвідчених вчителів англійської мови м. Мелітополя та громад Мелітопольського району. Завдяки цим заходам підтримується тісний зв'язок з колегами-освітянами, професіоналами практиками, стейкголдерами, майбутніми роботодавцями випускників освітніх програм кафедри. Викладачі кафедри активно співпрацюють зі спорідненими кафедрами вітчизняних вищих навчальних закладів, зокрема заключаючи договори про співпрацю, як, наприклад, з Мукачівським державним університетом, Полтавським національним педагогічним університетом імені В.Г. Короленка, Сумським державним педагогічним університетом імені А.С. Макаренка, Ізмаїловським державним гуманітарним університетом, Кременецькою обласною гуманітарно-педагогічною академією імені Тараса Шевченка та іншими).

Кафедра сприяла створенню і розвитку науково-методичного центру “Lingua”, який наразі є структурним підрозділом Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького. Центр здійснює науково-методичну, освітню та організаційно-виховну діяльність та використовується як база для практичного оволодіння знаннями та проведення навчальної, виробничої та науково-дослідної практики здобувачів вищої освіти Університету. Керівник центру – канд. пед. наук, доцент кафедри Аліна Маслова. Численні заходи, що проводяться в рамках роботи центру висвітлені у соцмережах та на сторінках кафедри (https://fsusgum.mdpu.org.ua/kafedra-germanskoyi-filologiyi/naukovo-metodychnyj-tsentr-lingua/ ).

Інноваційності й майстерності у викладанні іноземних мов викладачі кафедри набувають завдяки участі у національних і міжнародних проєктах, програмах, спільних та індивідуальних дослідженнях: спільному проєкті Британської Ради в Україні та Міністерства освіти і науки України «Шкільний вчитель нового покоління», Pre-Service English Teacher Methodology Program, за підтримки посольства США в Україні; International Visitors Leadership Program (United States Department of State Bureau of Educational and Cultural Affairs); Менторській програмі для членів Майстерні медіаграмотності «Новий інструмент – нові можливості: знайомимося з AltspaceVR 3.0»; проєкті «Вивчай та розрізняй: інфомедійна грамотність», що здійснюється Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) за підтримки Посольств США та Великої Британії, у партнерстві з Міністерством освіти і науки України та Академією Української преси (2017-2022); індивідуальне дослідження в Цукунфстколеджі Університету Констанц (Postdoctoral stipends, Visiting Fellowships 2022). У межах проєктної діяльності викладачі кафедри брали участь у дискусіях, інтерактивних семінарах, круглих столах, літніх і зимових школах професійної майстерності, упроваджували експериментальні програми підготовки вчителів іноземних мов.

Доценти Гончарова О.А. та Маслова А.В. отримали грант на імплементацію Модуля Жана Моне "Strengthening the EU common values through the policy of multilingualism in the education and training of future teachers" за Міжнародною програмою Erasmus+. Коноваленко Т.В. є керівником проєкту. Також реалізуються проєкти Project Jean Monnet «Strengthening the EU common values through the policy of multilingualism in the education and training of future teachers», «ERASMUS+ Bringing Opportunities and Organizational Success To Small Local Universities in Ukraine (BOOST)2», «ERASMUS+ ERASMUS-EDU-2022-CBHE: CRED4TEACH – MOOC-based micro-credentials for teacher professional development», «ERASMUS+ Universities – Communities: strengthening cooperation», «ERASMUS+ Boosting university psychological resilience and wellbeing in (post-)war Ukrainian nation», «ERASMUS+ Developing Future Educators’ DigitalCompetence Through Introducing Robotics into Curriculum», та інші.

Викладачі кафедри методики викладання германських мов систематично підвищують свою професійну кваліфікацію у ЗВО України та зарубіжжя, а також долучаються до діяльності національних і міжнародних професійних організацій викладачів TESOL, APREI, УАДО, OPEN, Leadership and Innovation University, Прогресильні та інших громадських об’єднань.

Протягом усього періоду функціонування кафедри викладачі приділяють багато уваги розробці та виданню методичної літератури до освітніх компонентів, що викладаються. Так, науково-педагогічними працівниками кафедри було видано наступні навчальні посібники:

  • Н.Ю. Байтерякова «Країнознавство. Велика Британія»;

  • Н.Ю. Байтерякова «Лінгвокраїнознавство. Велика Британія: підручник»; «Лінгвокраїнознавство. Велика Британія. Практикум»;

  • Н.Ю. Байтерякова, Є.О. Байтеряков  «Аналіз англомовної преси: навчальний посібник»;

  • – Н.Ю. Байтерякової «English for Undergraduates (4th year): підручник»

  • А.В. Маслова «Студентоцентровані підходи до змішаного навчання: навчальний посібник для здобувачів фахової передвищої та вищої освіти»;

  • О.М. Гончарова, А.В. Маслова «Підготовка до складання єдиного вступного іспиту з англійської мови»;

  • О.М. Гончарова, А.В. Маслова «Англійська мова для академічного спілкування»;

  • О.М. Гончарова, А.В. Маслова «Strengthening the EU common values through the policy of multilingualism in the education and training of future teachers»;

  • О.М. Гончарова, Т.В.Коноваленко «Методична підготовка майбутнього вчителя до навчання англійської мови»;

  • А.В. Маслова, Р.Ю. Мартинова «English Scientific Pedagogical Writing», «Англійське писемне науково-педагогічне мовлення»;

  • Т.В. Коноваленко «Digital Technologies for Teaching English as a Foreign/Second Language: a collective monograph»;

  • Н.В. Зіненко «Лексико-граматичні прийоми перекладу: від теорії до практики»;

  • Ю.А. Надольська, Т.В. Коноваленко «Словник-довідник з методики викладання іноземної мови»;

  • Ю.А Надольська, Л.А. Єпіфанцева «Лінгвокраїнознавство німецькомовних країн»;

  • Л.А. Єпіфанцева, Ю.А. Надольська, Є.В. Фесенко «Sprechen Sie Deutsch»;

  • Жигоренко І.Ю. «Методика викладання німецької мови у загально-освітніх навчальних закладах»;

  • Жигоренко І.Ю. «Стилістика німецької мови».

С еред колективних здобутків кафедри видання навчального підручника для студентів магістратури «English for Upper Graduates», трьох колективних монографій: «Новий формат теоретичної та методичної підготовки майбутніх перекладачів і учителів англійської мови до професійної діяльності у полікультурному суспільстві»; «New Perspectives in English Philology and Teaching English», «Підвищення якості вищої педагогічної іншомовної освіти як результат рефлексії в освітньому процесі». Викладачі кафедри долучаються до підготовки і публікації своїх наукових здобутків у монографіях країн ЄС.

Найбільша цінність і найбільша гордість кафедри – це здобувачі освітніх програм кафедри. Здібні, талановиті і зацікавлені в освітній і науковій діяльності студенти залучаються до роботи студентського наукових гуртків «The Young Scientist Club», «English-Speaking Club», «Лінгвістичні студії», основними напрямами яких є дослідження у лінгвістиці, літературознавстві, методиці викладання іноземних мов та перекладознавстві.

Т радиційним стало проведення студентського факультетського науково-практичного форуму «Сучасна філологія: наукові проблеми та їх дослідження». За матеріалами форуму видається збірник наукових праць студентів «Студентські наукові студії».

Здобувачі кафедри беруть участь у наукових конференціях, конкурсах наукових робіт, предметних олімпіадах, посідаючи при цьому призові місця. В 2021 р. студент Є. Печерський (науковий керівник Н.Ю. Байтерякова) здобув І місце на Всеукраїнському конкурсу студентських наукових робіт на базі Донецького національного університету ім. В. Стуса і на обласному конкурсі для обдарованої молоді у галузі науки. Баранцов Евгеній Вадимович посів ІІІ місце у конкурсі з перекладознавства, організований кафедрою прикладної лінгвістики НПУ ім. М. Драгоманова. Маслова Марія отримала диплом ІІ ступеня у «Конкурсі художнього перекладу –2024» та Диплом переможця обласного конкурсу для обдарованої молоді в галузі науки, номінація «філологічні науки», 15 жовтня 2024 року. В 2023 р. студентка В. Безсонова (науковий керівник Н.Ю. Байтерякова) стала переможцем обласного конкурсу для обдарованої молоді у галузі науки за спеціальністю «Філологія». В 2024 р. студентка М. Маслова стала переможцем обласного конкурсу для обдарованої молоді у галузі науки за спеціальністю «Філологія».

Життя здобувачів кафедри насичене різноманітними подіями: святкування знаменних дат, інтелектуальні вікторини, брейн-ринг, міжнародні дебати, "Тиждень англійської/німецької мови", тематичні англомовні та німецькомовні заходи, літературні вечори, командні змагання «Фейкотрощі» і «Свобода слова та маніпуляції в мас-медіа». Активно залучаються здобувачі до участі в онлайн заходах, зокрема проводяться засідання English Speaking Club, семінари (Ефективність CAT-інструментів у процесі перекладу), організованих старшим викладачем кафедри Є.М. Топаловим. Активні студенти залучаються до проведення профорієнтаційних заходів для майбутніх абітурієнтів, зокрема, марафону «Філологія – моє майбутнє» і круглого столу «Міжкультурна толерантність як запорука євроінтеграції».

Профорієнтаційна робота кафедри переорієнтовується та урізноманітнюється у зв’язку з вимогами часу. Протягом 2022-2024 рр. викладачами кафедри було організовано цілий ряд онлайн-зустрічей із використанням платформи ZOOM зі здобувачами вищої освіти 1-4 курсів різних спеціальностей та випускниками шкіл Запорізької області. Упродовж зустрічей майбутніх випускників було ознайомлено з університетом, факультетами, спеціальностями, роз’яснено умови вступу та переваги навчання в МДПУ імені Богдана Хмельницького.

Серед випускників кафедри є відомі науковці, кандидати та доктори наук, вчителі, директори освітніх закладів різного типу, перекладачі, письменники, журналісти тощо. Своїми здобутками випускники роблять внесок у розвиток різних сфер України і закордону.

Невпинна освітньо-наукова діяльність викладачів та здобувачів кафедри германської філології та методики викладання окреслює тяжіння до постійного професійного і особистісного вдосконалення, демонструє згуртованість колективу і переконливі результати спільної інноваційної діяльності та відповідає стандартам сучасності у сфері світових тенденцій розвитку освіти.